انواع کابینت

تقسیم بندی کابینت ها را میتوان به چند روش انجام داد (*سبک کابینت، *جنس کابینت، *مدل کابینت) که مختصر و مفید راجب هر کدام توضیح خواهیم داد.
سبک های کابینت
کابینت کلاسیک: خیلی متفاوت و گسترده هستند ولی ما پرکاربردترین کابینت کلاسیک که ممبران نام دارد را معرفی میکنیم با درب حکاکی شده و نمایی رومی معمولا دارای ستون و سرستون در رنگهای مختلف اغلب سفید یا کرم، جزئیاتی ساده ولی زیبا کابینت های ممبران را می توان نسل جدید کابینت های کلاسیک دانست.

یعنی در واقع کابینت های ممبران به نسبت به کابینت های کلاسیکی که تزئینات آن ها دستی انجام می شد مقرون به صرفه تر هستند چرا که حکاکی های روی آن به وسیله دستگاه های سی ان سی (CNC) صورت می گیرد.

جالب است بدانید که کابینت های کلاسیک ممبران به اسم کابینت های سه بعدی نیز معروف هستند.********************************************************************

کابینت روستایی: خانه‌های روستایی گرم و دل‌پذیرند و زندگی‌کردن در آن‌ها ساده است، و بسیار راحت و کاربردی هستند. قفسه‌های باز، سینک‌های وسیع، کف‌پوش‌های کلاسیک، و میزهای غذاخوری بزرگ آن‌ها را خوشایند و زندگی‌کردن و تجربه های لذت بخش در منزل را آسان می‌کنند.

**********************************************************************

کابینت روستیک: وقتی به یک آشپزخانه فکر می‌کنیم بی‌شک واژه‌هایی که به ذهن‌مان می‌رسند «کهنه»، «قدیمی»، و «زمخت» نیستند. اما امروز آشپزخانه‌های روستیک تبدیل به رقیبی برای آشپزخانه‌های کلاسیک ممبران شده‌اند و شاید دلیل آن الوار، سنگ، آجر، وسایل باکیفیت، و شومینه باشد.

***********************************************************************

کابینت مدرن: واژه «مدرن» تعاریف گسترده‌ای دارد، اما وقتی به طراحی مدرن آشپزخانه فکر می‌کنیم معمولا به یاد کابینت‌های براق و صاف، وسایل براق و ساده، خطوط افقی قدرتمند، نبود تزئینات اضافه، و هم‌چنین زیبایی طبیعی مصالح براق می‌افتیم.

************************************************************************

کابینت سنتی: با جزئیات‌شان هستند که تعریف می‌شوند که شامل آرک‌ها، گچ‌بری‌ها خم و نیم خم و پیش‌آمدگی‌های تزئینی، کابینت‌ها با پنل‌های برجسته، ترکیبی از سطوح آنتیک و پایه‌های تراشیده‌شده مبل‌مانند، و حتی یک لوستر هستند. خواه این آشپزخانه‌ها تم انگلیسی داشته باشند و خواه تم ژاپنی، هم‌چنان چیزهایی از سلیقه شخصی مالک خود را در خود دارند.

********************************************************************

کابینت معاصر: عناصر موجود در آشپزخانه‌های معاصر خیلی براق هستند؛ با این‌که آشپزخانه‌های مدرن معمولا دارای ساختاری مستحکم هستند، اما آشپزخانه‌های معاصر در فرم بازیگوش‌تر هستند و از عناصر سبک‌های دیگر استفاده کرده و سبکی متناسب با زمانه خود را می‌سازند.


******************************************************************

کابینت کلبه‌ای: دنج، بی‌تکلف، و خوشایند؛ این‌ها صفت‌های آشپزخانه‌های کلبه‌ای هستند که ما را به زمان‌های دورتر می‌برند و حس سادگی و زندگی بی‌دغدغه را در ما برمی‌انگیزند. تخته‌های چوبی زواردار، رنگ‌های ملایم، وسایل باکیفیت، کف‌های چوبی، و طرح‌ها و پرده‌های رنگارنگ آشپزخانه شما را با راحتی و آسایش یک کلبه ترکیب می‌کنند.

***********************************************************************

کابینت پاریسی: اگر عاشق نوشیدن یک کافه لاته در رو مونمارته (نام خیابانی در پاریس) هستید، چرا کمی سبک پاریسی را وارد خانه خود نمی‌کنید؟ برای این کار نیاز به نورپردازی صمیمی، وسایل پخت‌وپز زیبا، کف‌های سرامیکی، و حفاظ‌های راه‌راه دارید.

***********************************************************************

کابینت مدیترانه‌ای: هودهای عریض، کاشی‌های با دست نقاشی‌شده، کابینت‌های چوبی، سقف‌های الواردار، و ابزارهای پخت‌وپز توکار تنها برخی از ویژگی‌های آشپزخانه‌های مدیترانه‌ای هستند که آن‌ها را تبدیل به محبوب‌ترین سبک‌های آشپزخانه کرده است.

***********************************************************************

کابینت تلفیقی: آیا بر ضد سبک‌های مختلف شورش کرده‌اید و از سبک‌های معمولی خسته شده‌اید؟ خانه شماست؛ هر چقدر دوست دارید می‌توانید از وسایل و طرح‌های مختلف استفاده کنید. اما برای این کار دلیل داشته باشید. از ایده‌هایی استفاده کنید که به آشپزخانه شما شخصیت بدهد. می‌توانید برای ایجاد حسی خوشایند و دل‌پذیر سبک‌های مدرن و روستیک را با هم ترکیب کنید.

*جنس کابینت
اصلی ترین عنصر هر کابینت آشپزخانه جنس آن است که به دلیل تنوع و اختلاف قیمت معمولا انسان را دچار سردرگمی میکند، برای اینکه بتوانید بهترین جنس کابینت را انتخاب کنید باید آنها را بشناسیم و با مزایا و معایب انواع کابینت ها آشنا شویم.

**************************************************************

کابینت های لترون یا ملامینه: همان نئوپان یا تخته خرده چوب با روکش ملامینه که در نمای ظاهری با ام دی اف ملامینه تفاوت ندارد ولی این کابینت ضعیف است. امروزه مدلهای مختلفی از تخته خرده چوب در بازار ایران موجود هستند که اینجانب مازیار دلفانی با انواع آنها کابینت ساخت کرده ام بدترین نوع لترون اهواز یا G1 (گرفته شده از پسمانده های کشاورزی) و بهترین نوع لترون پویا است. .::

زیبایی لترون برابر با ام دی اف است .:: نگهداری از آن ها راحت است .:: طرح و رنگ های مختلفی دارند .:: در مقابل خط و خش مقاوم است .:: قیمت آن پائین است .:: نسبت به ام دی اف در مقابل حرارت و رطوبت مقاومت کمتری دارد .:: نسبت به ام دی اف اتصالات ضعیفتری دارد.  

******************************************************************

کابینت های ام دی اف روکش ملامینه: پر کاربردترین نوع محصول در ایران برای ساخت کابینت همین نوع است که مغز این نوع کابینت ام دی اف (سلولزی) با روکش ملامینه که در نمای ظاهری با لترون ملامینه تفاوت ندارد ولی این نوع کابینت محکمتر است. امروزه مدلهای مختلفی از ام دی اف در بازار ایران موجود هستند. .:: زیبایی نسبتا مناسب .:: نگهداری از آن ها راحت است .:: طرح و رنگ های مختلفی دارند .:: در مقابل خط و خش مقاوم است .:: قیمت آن نسبتا پائین است .:: در مقابل حرارت و رطوبت مقاومت خوبی دارد .:: نسبت به لترون اتصالات محکمتری دارد.

***********************************************************************

کابینت های ام دی اف روکش پی وی سی (ممبران): مغز این نوع کابینت همان ام دی اف (سلولزی) با روکش پلاستیکPVC است که در نمای ظاهری با لترون و ام دی اف تفاوت دارد. امروزه مدلهای مختلفی از روکشهای پی وی سی در بازار ایران موجود هستند که اغلب برای ممبران (حکاکی) استفاده میشود. .:: زیبایی مناسب .:: نگهداری از آن ها راحت است .:: طرح و رنگ های مختلفی دارند .:: در مقابل خط و خش مقاوم است .:: قیمت آن نسبتا بالا است .:: در مقابل حرارت و رطوبت مقاومت خیلی خوبی دارد .:: تجزیه ناپذیر هستند.

*****************************************************************

کابینت های هایگلاس : مغز این نوع کابینت همان ام دی اف (سلولزی) با روکش هایگلاس (براق) است که در نمای ظاهری بسیار براق و آینه ای به نظر میرسد. .:: زیبایی عالی سطح براق و درخشنده .:: نگهداری از آن ها سخت است .:: طرح و رنگ های مختلفی دارند .:: در مقابل خط و خش مقاوم نیست .:: قیمت آن نسبتا بالا است .:: در مقابل حرارت و رطوبت مقاومت خوبی دارد .:: تجزیه ناپذیر هستند.

********************************************************************

کابینت های تمام چوب: بسیار با کیفیت و محکم ولی معمولا برای آشپزخانه های روستیک و کلاسیک مناسب است. و ساخت این نوع کابینت ها بسیار زمانبر است. طبق مشاهدات اینجانب مازیار دلفانی در ایران بیشتر از چوب راش و نراد(روسی) استفاده میشود که بعد از چند سال نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارند. .:: زیبایی عالی .:: نگهداری از آن ها سخت است .:: طرح و رنگ های مختلفی ندارد .:: در مقابل خط و خش مقاوم نیست .:: قیمت آن خیلی بالا است .:: در مقابل حرارت و رطوبت مقاومت عالی دارد .:: تجزیه پذیر هستند .:: زمان بر بودن هنگان آماده سازی و نصب .:: نیاز به رنگ آمیزی مجدد

انواع کابینت

****************************************************************

کابینت های فلزی: از ورق های گالوانیزه استفاده میشود بسیار با نسبتا محکم ولی در قسمتهایی که جوش خورده معمولا زنگ میزند و به همین دلیل هر چند سال نیاز به رنگ آمیزی دارد. دربهای این نوع کابینت ها بسیار زود ریگلاژ نیاز دارند. .:: طرح و رنگ های زیاد مختلفی ندارد .:: در مقابل خط و خش مقاوم نیست .:: قیمت آن خیلی مناسب است .:: در مقابل حرارت مقاومت خوبی دارد .:: زنگ زدگی در برابر رطوبت .:: نیاز به رنگ آمیزی مجدد .:: تجزیه پذیر هستند.

*********************************************************************

مدل کابینت
در تقسیم بندی انواع کابینت، سبک و جنس را مختصر و مفید توضیح دادیم، الان به مدل های کابینت رسیدیم، برای اجرای نقشه های آشپزخانه طرح های مختلفی موجود است اجرای این طرح ها بسته به فضای آشپزخانه شما دارد. و هر طرحی قابل اجرا در محیط منزل شما نیست.

مدل های مختلف چینش کابینت آشپزخانه به صورت های راهرویی، خطی، L شکل،U شکل و G شکل همراه با جزیره و یا بدون جزیره.ما در انتخاب مدل کابینت کمی از قبلتر یعنی زمان طرحی ساختمان باید تصمیم بگیریم، اگر میخواهیم مدل کابینت خاصی در نظر داشته باشیم باید قبل از ساخت خانه مدل آن را تعریف کنیم و سپس طبق همان نقشه تعریف شده دیوارها و لوله کشی ها را انجام دهیم. در این بخش 6 مدل کابینت را به اختصار همراه با عکس توضیح میدهیم. لازم به ذکر است با توجه به داشتن خانه های متفاوت امکان وجود کابینتهایی خارج از تعریف ما نیز هست.

*******************************************************

کابینت مدل U: دلیل نامگذاری کابینت یو شکل لاتین U است که در نمای فوقانی مشابه مدل کابینت است طبق بررسی ها و مشاهدات اینجانب مازیار دلفانی یکی از پر کاربردترین مدل های کابینت در ایران است، کابینت U صفحه روي کابينت و وسايل آشپزخانه در امتداد سه ديوار (دو ديوار روبروی هم و يک ديوار در انتها) آشپزخانه قرار مي‌گيرد.

***************************************************************


اين مدل آشپزخانه براي فضاهاي کوچک و متوسط بسيار مناسب است و در فضاهاي بزرگ زماني خوب جواب مي‌دهد که جزيره وجود داشته باشد. .::براي اکثر فضاها مناسب است .:: رفت و آمد در اين مدل آشپزخانه نسبت به مدل‌هاي ديگر آسان‌تر است .:: معمولا فضاي روي کابينت زيادي در اختيار صاحب خانه قرار مي‌دهد .:: به آساني مي‌توان چيدمان آن را به صورت کاربردي طراحي کرد.

http://delfandecor.com/

******************************************************************

کابینت مدل L: همان طور که از اسمش پیداست فضایی است بین دو دیوار متقاطع که اضلاع آن بسته به فضای موجود متفاوت است. کابینت مدل ال مناسب فضاهای بزرگ و کوچک است. مدل کابینت ال فضایی بسیار مناسب و راحت برای فعالیت های آشپزی است و افراد به راحتی می توانند در چند قسمت کار کنند.


******************************************************************


اين مدل آشپزخانه براي فضاهاي کوچک و مدرن بهتر جواب میدهد و در فضاهاي بزرگ با کانتر جزيره زیباتر میشود. .::براي اکثر فضاها مناسب است .:: رفت و آمد در اين مدل آشپزخانه تقریبا آسان‌ است .:: معمولا فضاي روي کابينت زيادي ندارد .:: معمولا کابینت ال زیبایی خاص خود را دارد.

***********************************************************************

کابینت خطی: همه کابینت های این مدل در یک خط روی یک دیوار قرار میگیرند و با توجه به اینکه مثلث آشپزخانه ای وجود ندارد معمولا برای فضاهای بزرگ مناسب است. در کابینت خطی کمتر از 4 متر معمولا صفحه روی کابینت زیادی وجود ندارد.

*******************************************************************

کابینت مدل G: در نمای فوقانی مشابه کلمه جی لاتینG است این مدل کابینت صفحه روي کابينت و وسايل آشپزخانه در امتداد چهار خط، دو ديوار روبروی هم و يک ديوار در انتها که روبرویش یک بخش کابینت قرار مي‌گيرد. اين مدل آشپزخانه براي فضاهاي کوچک بسيار مناسب است .:: رفت و آمد در اين مدل آشپزخانه سختتر از مدلهای دیگر است .:: معمولا فضاي روي کابينت زيادي در اختيار صاحب خانه قرار مي‌دهد .:: به آساني مي‌توان چيدمان آن را به صورت کاربردي طراحي کرد


*******************************************************

کابینت مدل راهرویی: بعد از مدل U این مدل کابینت در ایران پرکاربرد است و مشابه کلمه جی لاتینG است و مشابه یک راهرو در امتداد دو خط ديوار روبروی هم کابینت قرار مي‌گيرد. اين مدل آشپزخانه براي فضاهاي کوچک و متوسط مناسب است.:: رفت و آمد در اين مدل آشپزخانه کمی سخت است .:: معمولا فضاي روي کابينت نسبتا خوبی در اختيار صاحب خانه قرار مي‌دهد

*************************************************

کابینت جزیره: حداقل کاری که یک جزیره انجام می‌دهد این است که یک پیشخوان یا کانتر برای جای بیشتر وسیله‌ها به آشپزخانه اضافه می‌کند. با اضافه کردن گاز، سینک ظرف‌شویی و یا صندلی به یک جزیره آشپزخانه این پیشخوان به تنهایی مرکز فعالیت‌های زیادی در آشپزخانه می‌شود. جزیره بیشتر در وسط آشپزخانه‌های بزرگ قرار می‌گیرد. و اگر آشپزخانه کوچک باشد، جزیره در مرز بین اتاق نشیمن و آشپزخانه قرار می‌گیرد.

Leave a Comment!

You must be logged in to post a comment.

Related Posts